Interjú Katarina Lundgrennel A Lóasszisztált Traumaérzékeny Mindfulness módszeréről (Trauma Sensitive Equine Assisted Mindfulness (TS-EAM) )
A pszichológiai lovasterápiáról
A lóval való kommunikációhoz szükség van az egészen észrevétlen mozdulatok, jelzések kommunikációs értékeinek felismerésére. A ló ebben segít.
Tudatosabbá válni a jelenben, önmagunkkal, másokkal. Keresni és figyelni a belső csendre, a belső vezetőerőre. Megismerni azt, ami a viselkedésünk mögött van, merni észrevenni, merni formálni. Felismerni, amit tükörként mutat, tudni elfogadni a tükrözés jobbító szándékát. A ló és ember kapcsolatában megjelenő dinamika beszédes, mégis szavak nélküli, a kapcsolat interaktívvá a világos, összehangolt kommunikáció – testbeszéd, szándék, gondolatok, intuíció, önbizalom, révén válik.
A ló asszisztált pszichoterápia során a ló, a lóval való együttlét és együtt dolgozás segíti, erősíti a terápiás folyamatot. A ló menekülő állat, rendkívül éber a környezete történéseire, őszinte társ, aki finoman tükrözi lovasa lelkiállapotát, azonnal és érzékenyen reagál annak aktuális hangulatára, érzelmi állapotaira. Természeténél fogva kíváncsi, kezdeményező, segíti a terápiás folyamatban a problémák feltérképezését, megjelenítését, valamint a folyamatban zajló változások megerősítéseként szolgál. Segít felismerni elakadásokat, és az élet konkrét dolgaihoz, a környezethez való viszonyulásmódokat.
A terápia a páciens lóval való kapcsolatában és a lóval megélt helyzetek során megjelenő élményanyaggal dolgozik. A terápia hagyományos terápiás keretek között indul (szobai beszélgetés keretében), ezt követően kerül sor a lóval való kapcsolódásra, a vele való helyzetek megélésére a probléma jellegének megfelelően. Az élmények feldolgozása, visszajelzése történhet lovas környezetben illetve zárt ülések formájában az aktuális probléma jellegéből fakadóan.
Megfigyelni és együtt lenni ezzel a rendkívül finom érzékelésű és észlelésű élőlénnyel megnövekedett befelé figyelési készséget is igényel, és új más készségek tanítására nyit utat. Tiszta, őszinte, játszmák nélküli kommunikáció ez, a lényeg az éppen a természetes érzésekben van: a valódi kapcsolatformáló ereje az őszinte gondolatoknak és szándékoknak van. A gondolatok és a cselekedetek megfelelő összhangja eredményezik a tiszta kommunikációt és ezzel együtt az egyetértés művészetét a lovakkal.
A lovasterápia egyéb területei
A lovasterápia gyűjtőfogalom, négy önálló terápiás ágát különböztetjük meg a specifikus célkitűzések, a terapeuta alapképzettsége szerint valamint a ló sajátos tulajdonságainak felhasználása alapján. A ló facilitálta pszichoterápia melletti egyéb speciális szakembert kívánó területek:
Hippoterápia területén gyógytornász szakemberek vezetésével zajlik a terápia, mely a ló háromdimenziós mozgását használja mozgássérültek habilitációjában és rehabilitációjában.
Gyógypedagógiai lovaglás és lovastorna, gyógypedagógus által végzett terápia, értelmileg sérültek illetve tanulásban akadályozottak részére.
Parasport területén a fogyatékkal élők sport célú lovaglása történik.
Miben és kinek segíthet a ló a terápiás folymatban?
Segíthet mindazoknak, akik az alábbi nehézségek valamelyikében szeretnének szakmai segítséget kérni:
- önismereti igény, önismeret fejlődéseönbizalom, önértékeléssel kapcsolatos kérdések
- asszertivitás, önérvényesítés fejlődése;
- párkapcsolati nehézségek
- szorongás, stressz kezelése, életvezetési problémák
- érzelmek kontrollálása, önkontroll;
- szociális helyzetek adekvát kezelése;
- kommunikációs készségek fejlődése;
- figyelem, koncentráció fejlődése;
- teljesítmény szorongás oldása;
- türelem, empátia erősödése;
- feltétel nélküli elfogadás megélése;
- harmónia, nyugalom megélése a céljuk.